Fizjoterapia
Świadomość złożoności leczenia ortognatycznego i w trosce o poprawę efektów terapii, prowadzona jest od kilku współpraca z lekarzem stomatologiem specjalizującym się w prowadzeniu terapii dysfunkcji układu narządu żucia oraz fizjoterapeutą skoncentrowanym na regionie: twarz, głowa, szyja, jama ustna, okolice stawów skroniowo-żuchwowych.
Wiele czynników może wpływać na napięcia i przeciążenia w ludzkim organizmie: wymuszona pozycja - siedząca przy komputerze przez wiele godzin, mniej ruchu, zła postawa, przewlekły stres, ale również deformacje wrodzone oraz kontuzje sportowe, a także wady zgryzu i różnorodne problemy z funkcją gryzienia. Spotykamy się z tym powszechnie.
Objawy tych napięć i zaburzeń mogą być nasilone, np. jednostronne bóle głowy, uczucie zmęczenia twarzy, ale mogą istnieć poza świadomością pacjenta. Zawsze jednak wpływają negatywnie na dobrostan i zdrowie człowieka oraz na ewentualne leczenie ortodontyczno-chirurgiczne morfologicznych wad zgryzu.
W naszym wspólnym protokole, diagnostyka funkcji narządu żucia, fizjoterapia i szynoterapia wchodzą w standard leczenia zespołowego, jako procedury wspomagające i uzupełniające.
Celem takiego leczenia jest zmiana napięcia mieśniowego okolic skroni i stawów skroniowo-żuchwowych, odtworzenie prawidłowego ruchu w stawach i pozycji głowy zuchwy, mobilizację krążka, wraz z jego repozycją oraz szeroko rozumiane ćwiczenia stabilizacyjne, a także odtworzenia symetrii ruchu w obu stawach skroniowo-żuchwowych.
Inne cele fizjoterapii:
- zniesienie lub znaczne zmniejszenie bólu,
- odwrócenie powstałych na skutek pracy siedzącej oraz złej postawy ciała napięć i deformacji mieśniowo stawowych całego organizmu,
- przygotowanie do operacji w celu zminimalizowania powikłań i znaczne zmniejszenie ryzyka wystąpienia niewydolności krażeniowo-oddechowej,
- pooperacyjny powrót do pełnej sprawności fizycznej, jak i w zakresie ruchu żuchwy.
Szynoterapię stosuje się m.in. w celu uzyskania fizjologicznych napięć i równowagi w mięśniach narządu żucia, szczególnie w nocy, gdy pacjent nie ma świadomej kontroli nad ruchami mięśni żujących. Zawsze ma charakter okresowy - od kilku miesięcy do pół roku.
Należy podkreslić, że warunkiem powodzenia w/w terapii jest aktywny udział i zaangażowanie pacjenta - pełna wspólpraca jest podstawą.